Zakázkové krejčovství Praha - Barevný vzorník

Šifon (Chiffon)

Z francouzského „chiffon“, což znamená „hadr“. Šifon je skutečně nejhadrovitější ze všech hedvábných látek. Tato elegantní, průsvitná látka je poddajná, měkká a krásně se řasí. Šifon je velice jemný a lehký (4-8mm). Často se upravuje speciálními škroby, které mohou způsobit skvrny po vodě, takže raději žehlete bez páry a nebo s velmi kvalitní parní žehličkou. 

Použití

Šifon tvoří půvabné, měkké záhyby, proto se hodí k řasení. Látka se velmi obtížně stříhá, jelkož volná vazba neustále mění tvar a je těžké udržet osnovu a útek kolmo k sobě. Šití je o něco snadnější, ale pozor, látka se chytá do šicího stroje. Záševky a celá vnitřní konstrukce je zvenku vidět, proto dbejte na přesné zpracování. Hodí se na jemné košile, závoje, šály, s podšívkou jako jemné šaty, např. z doby empíru. Doporučujeme chemické čištění, často ale lze prát i v ruce. Nikdy ale neperte jen část, pouze celek - vypraná část bude jinak vypadat jako skvrna.

 

Satén (Satin)

Měkká, elegantní látka s hebkým, jemně lesklým povrchem a matným rubem. Hedvábný satén je na rozdíl od umělého saténu mnohem lehčí a nesrovnatelně jemnější, také lesk je o něco méně výrazný. Obvyklá gramáž se pohybuje kolem 17-19mm, silnější satény jsou vzácnější a dražší a jejich gramáž se pohybuje kolem 25 až 30 mm. Saténů existuje mnoho druhů: charmeuse (splývavý typ), duchesse (tuhý typ) ad. 

Použití

Hedvábný satén tvoří překrásné splývavé záhyby a oděvy z hedvábného saténu vypadají velice luxusně. Jemný satén vyžaduje však také jemné zacházení, a to nejen při šití (tenká jehla, pozor na špendlíky!), ale i při péči – zatrhování vláken a odírání zabráníme chemickým čištěním, jinak prát v ruce při nižší teplotě a žehlit raději bez páry, protože voda nechává na látce stopy. Ideální pro splývavé, volnější oděvy – košile, šaty, prádlo, halenky.
Pozor, satény u nás označované jako "vyšší gramáž" jsou obvykle neslývavé a hůře ohebné, nejsou ale tak tvrdé jako tafty nebo organza. Takové satény se hodí na oblečení, které má držet tvar - vesty, svatební šaty a sukně. Podobný je i satén duchesse, který je ze všech saténů nejtužší a nejvhodnější na slavnostní oděvy, které mají držet tvar.

Hedvábí (Silk like Satin)

Hedvábí je poznat podle vzhledu a na dotek (měkké, drsnější, šustivé), ale nejjistější je malý vzorek zapálit – hedvábí nehoří plamenem, ale škvaří se a sype se z něj popel, nejcharakterističtější je zápach po spálených vlasech (živočišné vlákno). Mnoho především asijských prodejců schválně zaměňuje pravé hedvábí za viskózu. Přesvědčte se raději sami o pravosti - pokud vlákno hoří plamenem a je cítit jako spálený papír, byli jste napáleni! Držíte v ruce viskózu.

Taft (Taffeta)

Hedvábný taft je jedna z nejstarších luxusních látek, kterou na začátku 3. století tkali Peršané, kteří této látce říkali „taftah“. Dnešní taft je hladký, velmi pevně tkaný v plátnové vazbě – osnovní nitě jsou mírně tenčí než útkové. Taft vypadá na obou stranách stejně, má matný lesk a je charakteristický svým šustěním. Je více či méně tuhý, rozhodně je ale méně ohebný než dupion a šantung. 

Použití

Hedvábný taft velmi dobře drží tvar, a proto se nejvíce hodí pro bohatě nabírané a skládané sukně. Taft se ve skladech jakoby láme, jeho chování trochu připomíná tenká papír. Oproti dupionu je hladký, klouzavější, tužší a také lesklejší, takže působí ještě slavnostněji a luxusněji. V 19. století byly taft a satén zřejmě nejpoužívanějšími látkami pro večerní oděvy. Taft se celkem snadně šije, ale špatně špendlí – látka je hustě tkaná a po špendlících zůstávají dírky. Taft pouze chemicky čistit, žehlení bez páry je ale velmi obtížné, proto žehlete dobrou žehličkou, která nekape, chcete-li si být jisti, že na látce nezůstanou fleky po kapkách vody. Ideální jsou přiléhavé oděvy a bohaté sukně, jako jsou spodničky, slavnostní oděvy, kabátce, pokrývky hlavy apod.