Zakázkové krejčovství Praha - Údržba šatů

ČIŠTĚNÍ

Nejlepší možný způsob, jak důkladně vyčistit šaty předtím než je uskladníte, je vzít šaty do vysoce kvalitní profesionální čistírny, která se specializuje na svatební oblečení a večerní šaty. Pokud jsou ovšem šaty stále čisté, pouze s několika malými skvrnami, existují způsoby, jak můžete ošetřit nebo odstranit skvrny z šatů doma.

Zjistěte, z jakého materiálu jsou šaty vyrobeny. Pokud je oděv hedvábný, krajkovaný nebo z velmi jemné tkaniny (šifon, tyl), je lepší nechat je vyčistit profesionálem.

Zkontrolujte šaty důkladně k zjištění každé skvrny, včetně skvrn od antiperspirantu, jídla, tekutin a make-upu. Pokud jsou šaty dlouhé až na zem, lem bude s největší pravděpodobností znečištěný.

Použijte bílý, suchý, savý hadřík k jemnému přetření saténu po použití vhodné čistící kapaliny, jak je popisováno v dalším kroku. Před použitím jakékoli tekutiny nebo čisticího prostředku na skvrny vyzkoušejte očistit látku na méně viditelné části materiálu, abyste předešli vyblednutí šatů.

Na víno, pot a skvrny od krve použijte peroxid vodíku. Ten však může materiál vybělit, pokud máte šaty jiné barvy než bílé, nesmíte ho nechat na materiálu příliš dlouho. Na inkoustové skvrny aplikujte lehce sprej na vlasy. Na mastné skvrny, jako je make-up nebo jídlo, použijte suché čistící rozpouštědlo nebo směs vody a mýdla.

Po vysušení skvrny naneste několik kapek bílého octa a osušte znovu. Poté opláchněte zasažené místo materiálu vodou, vysušte znovu a nechte vyschnout.

K vyčištění špinavých lemů namočte lem na několik hodin do teplé vody smíchané s pracím práškem, dávejte ale pozor, aby byl zbytek šatů mimo dosah vody. Měkkým zubním kartáčkem jemně mněte lem mýdlovou vodou, aby došlo k uvolnění všech nečistot. Poté důkladně opláchněte vodou.

K vysušení svatebních šatů nepoužívejte zavěšení na ramínko. Mokrý materiál je těžký a šaty by se mohly roztáhnout, změnit tvar nebo roztrhnout. Místo toho umístěte šaty na čistý sušák na prádlo. Stojan by měl mít plastový nebo vinylový potah, třísky z dřevěného sušáku by mohly šaty potrhat nebo v případě kovového sušáku obarvit rzí.

Doneste šaty do čistírny, popřípadě je sami vyčistěte, co nejdříve.

Upozorněte čistírnu na případné skvrny stejně jako na všechny ozdoby, které byly přilepené namísto našitých (tyto kusy jsou náchylné k odpadávání během čistícího procesu) . Tyto informace zajistí, že Vaše čistírna bude moci Vašim šatům věnovat nejlepší možnou péči.

ÚSCHOVA

Šaty uchovávejte ve speciálním vaku nebo plastovém pytli, sloužícím k úschově šatů. V čistírně se také můžete zeptat na speciální krabice pro uložení šatů, a zabalit je do hedvábného papíru.

Šaty také můžete pověsit za ramínka, poté zavěsit na vycpané ramínko.

Šaty uchovávejte v teple, suchu a mimo dosah slunečního světla.

Čas od času šaty zkontrolujte, zda nedošlo k vyblednutí míst, přehlédnutí skvrny, nebo proto, aby se Vaše šaty mohly „nadechnout“.